O spadku należy powiadomić fiskusa

07.11.2011

Doradca FINexpert radzi: Warunkiem skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych jest złożenie na czas zgłoszenia w urzędzie skarbowym

Generalne zwolnienie wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. obejmuje spadki w nastÄ™pujÄ…cych rodzinnych krÄ™gach: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeÅ„stwo, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Bez dokonania zgÅ‚oszenia trzeba zapÅ‚acić podatek wedÅ‚ug reguÅ‚ dotyczÄ…cych tej grupy spadkobierców, a należą oni do tzw. I grupy podatkowej.

O prawie do zwolnienia decyduje data Å›mierci spadkodawcy, a nie data zaÅ‚atwienia formalnoÅ›ci spadkowych. Można z niego skorzystać, jeÅ›li spadkodawca zmarÅ‚ po 1 stycznia 2007 r. PrzysÅ‚uguje najbliższym bez wzglÄ™du na wartość spadku. Nie obejmuje spadków miÄ™dzy teÅ›ciami, synowymi i ziÄ™ciami.

Sześć miesięcy na zawiadomienie

Na zÅ‚ożenie wypeÅ‚nionego SD-Z2 mamy teraz sześć miesiÄ™cy, liczÄ…cod dnia powstania obowiÄ…zku zapÅ‚aty podatku. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy obowiÄ…zek ten powstaÅ‚ w 2009 r.(po 31 grudnia 2008 r.). JeÅ›li powstaÅ‚ wczeÅ›niej, to dziÄ™ki zgÅ‚oszeniu na SD-Z2 można byÅ‚o siÄ™ uwolnić od podatku spadkowego, jeÅ›li byÅ‚o zÅ‚ożone w ciÄ…gu miesiÄ…ca od dnia powstania obowiÄ…zku podatkowego. Moment zaÅ› jego powstania zależy od sposobu uzyskania dóbr (spadek, zapis, zachowek itp.). Przy nabyciu w drodze spadku obowiÄ…zek ten powstaje z dniem uprawomocnienia siÄ™ orzeczenia sÄ…du stwierdzajÄ…cego nabycie spadku. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy podstawÄ… dziedziczenia jest testament, jak i reguÅ‚y dziedziczenia ustawowego, które obowiÄ…zujÄ… automatycznie, jeÅ›li zmarÅ‚y nie pozostawiÅ‚ ostatniej woli.

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku staje siÄ™ prawomocne, jeżeli nikt z uczestników postÄ™powania spadkowego nie wniesie od niego apelacji, po upÅ‚ywie trzech tygodni od dorÄ™czenia go spadkobiercy albo od ogÅ‚oszenia, jeÅ›li spadkobierca byÅ‚ obecny w sÄ…dzie przy ogÅ‚oszeniu postanowienia.

Ci spadkobiercy, którzy nie należą do krÄ™gu najbliższych objÄ™tych caÅ‚kowitym zwolnieniem od podatku od spadków i darowizn, muszÄ… zÅ‚ożyć zeznanie podatkowe. MajÄ… na to miesiÄ…c. PoczÄ…tek tego terminu jest taki sam: rozpoczyna siÄ™ od dnia, w którym postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku staÅ‚o siÄ™ prawomocne.

Co ważne, ani zawiadomienie, ani zeznanie podatkowe nie jest konieczne, gdy wartość udziaÅ‚u w schedzie spadkowej przypadajÄ…cej na danego spadkobiercÄ™ nie przekracza kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn. Wynosi ona teraz dla najbliższych należących do I grupy podatkowej 9637 zÅ‚, dla należących do II grupy podatkowej, tj. dalszych krewnych – 7276 zÅ‚, a dla należących do III grupy podatkowej (obcy) – 4902 zÅ‚.

Dwa postanowienia w jednej sprawie

Niejednokrotnie w jednym postÄ™powaniu sÄ…dowym nastÄ™puje stwierdzenie nabycia spadku oraz dziaÅ‚ spadku. Wówczas sÄ…d najpierw wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, wskazujÄ…c uÅ‚amkowe udziaÅ‚y przypadajÄ…ce poszczególnym spadkobiercom, a dopiero po jego uprawomocnieniu siÄ™ – postanowienie o dziale spadku.

Co ważne, obowiązek rozliczenia się z fiskusem wiąże się z wydaniem pierwszego z tych postanowień. Od jego bowiem uprawomocnienia rozpoczyna bieg sześciomiesięczny termin złożenia w urzędzie skarbowym zawiadomienia na formularzu SD-Z2 o nabyciu spadku, a także miesięczny do złożenia zeznania podatkowego.

Niebawem pojawi siÄ™ nowa droga zaÅ‚atwiania spraw spadkowych: uzyskanie aktu poÅ›wiadczenia dziedziczenia u notariusza. Po skorzystaniu z niej termin na zÅ‚ożenie zawiadomienia na formularzu SD-Z2 o nabyciu spadku, a także na zÅ‚ożenie zeznania podatkowego zacznie swój bieg od zarejestrowania tego aktu. Notariusz zaÅ› bÄ™dzie musiaÅ‚ rejestrować go niezwÅ‚ocznie po sporzÄ…dzeniu. Rejestracja ma polegać na wpisaniu go za poÅ›rednictwem systemu informatycznego do ce



treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.finexpert.pl/wiadomosc,o-spadku-nalezy-powiadomic-fiskusa.html